Fot. materiały prasowe

Dzieci w gabinecie stomatologicznym
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

ADHD, czyli Zaburzenie Deficytu Uwagi z Hiperaktywnością, to zaburzenie neurologiczne, które wpływa na zdolność koncentracji, kontrolę impulsów i regulację zachowania. Mimo że ADHD występuje zarówno u chłopców, jak i dziewcząt, istnieją różnice w przejawianiu się tego zaburzenia u obu płci. Poniżej przybliżamy ten temat - wskazujemy na różnice w objawach oraz potencjalne formy leczenia dedykowane dla chłopców i dziewcząt.

 

Chłopcy i dziewczęta z ADHD - symptomy wystąpienia zaburzenia

Chłopcy z ADHD częściej wykazują objawy hiperaktywności i impulsywności, takie jak trudności w siedzeniu spokojnie, ogólny niepokój, podskakiwanie i trudności z oczekiwaniem na swoją kolej. Ponadto częściej niż u dziewcząt, chłopcy z ADHD wykazują tendencję do wybuchów emocjonalnych, agresji i buntu, co może prowadzić do problemów z zachowaniem w szkole i w domu. 

Dziewczęta z ADHD natomiast częściej wykazują objawy takie jak brak uwagi, trudności w skupieniu się, zapominanie o zadaniach szkolnych i domowych, a także problemy z organizacją czasu. Ponadto, dziewczęta z ADHD mogą wykazywać wycofanie społeczne i problemy z nawiązywaniem relacji, co często prowadzi do trudności w szkole i w kontaktach z rówieśnikami. 

Warto podkreślić, że objawy ADHD u dzieci są indywidualne i nie muszą być ograniczone tylko do typowych zachowań dla danej płci. Dlatego ważne jest poddanie dziecka specjalistycznej diagnozie u psychologa lub psychiatry, które pomoże dobrać odpowiednie formy leczenia i terapii. 

Statystyczne różnice pomiędzy ADHD dziewcząt a chłopców 

Według badań ADHD występuje u chłopców dwukrotnie częściej niż u dziewcząt. Ponadto, objawy ADHD u dziewcząt są często mniej widoczne lub trudniejsze do zdiagnozowania niż u chłopców. W przypadku dzieci w wieku szkolnym stosunek ten jest jeszcze wyraźniejszy i wynosi około 3:1. 

Istnieją również różnice w przebiegu ADHD u chłopców i dziewcząt. Dziewczęta z ADHD mają większe problemy z regulacją emocji i mogą wykazywać większe ryzyko rozwoju zaburzeń lękowych i depresyjnych. Chłopcy z ADHD natomiast mają większe problemy związane z zachowaniem i brakiem jego kontroli. 

Ważne jest jednak podkreślenie, że każdy przypadek ADHD jest unikalny i indywidualny, a objawy tego zaburzenia mogą znacznie się różnić w zależności od osoby. Choć zdarza się to stosunkowo rzadko, to jednak znane są przypadki dziewcząt wykazujących objawy typowe dla ADHD chłopców i na odwrót.

Z czym najczęściej mylone jest ADHD? 

ADHD może być mylone z innymi zaburzeniami, takimi jak zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, zaburzenia zachowania lub zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Niektóre objawy ADHD, takie jak problemy z koncentracją, impulsywność i hiperaktywność, mogą mieć również zupełnie inne podłoże, co może prowadzić do trudności w dokładnej diagnozie. 

Dlatego ważne jest, aby stwierdzenie wystąpienia ADHD powierzyć specjaliście, który podda konkretne dziecko dokładnej ocenie i pomoże wykluczyć wystąpienie innych zaburzeń. Często postawienie poprawnej diagnozy jest pierwszym krokiem w kierunku poradzenia sobie z uciążliwymi symptomami i staje się punktem wyjścia w doborze konkretnego sposobu postępowania w przyszłości.

 

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA