Fot. 123 RF

Profilaktyka
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Szyny sportowe są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego sportowca. Stanowią one nie tylko ochronę przed kontuzjami, ale także wpływają na komfort oraz efektywność treningu lub bezpieczeństwo w czasie zawodów. Używanie nazębnych szyn ochronnych może w istotny sposób zapobiegać powstawaniu urazów w obrębie zębów oraz miękkich tkanek jamy ustnej. Dlatego też wybór odpowiedniego ochraniacza jest kluczowy dla każdego, kto aktywnie uprawia sport. Na samym początku warto sprecyzować, czym one są i na czym polega ich funkcja ochronna?

Czym są szyny sportowe?

Szyny sportowe dla sportowców to specjalistyczny sprzęt ochronny noszony na zębach, mający na celu zapobieganie urazom jamy ustnej, podczas aktywności fizycznej. Najczęściej stosowane są w dyscyplinach, gdzie istnieje ryzyko urazów, takich jak boks, skateboarding, futbol amerykański, judo, hokej czy łyżwiarstwo. Tego typu szyny wykonane są z wytrzymałych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, pianka czy metal, co zapewnia skuteczną ochronę przed uderzeniami czy zwichnięciami.

Z czego zrobione są szyny sportowe?

Szyny sportowe nazywane także nakładkami ochronnymi lub ochraniaczami zębów, są zazwyczaj wykonane z materiałów elastycznych i trwałych. Najczęściej stosowanym materiałem jest termoplastyczny poliuretan, który po zanurzeniu w gorącej wodzie staje się miękki i formowalny, umożliwiając dopasowanie do kształtu zębów. Innymi popularnymi materiałami są etylenowy winylowy acetat (EVA) oraz silikon. Dzięki tym właściwościom szyny sportowe na zęby są w stanie skutecznie absorbować siłę uderzeń i chronić zęby oraz struktury jamy ustnej przed uszkodzeniami.

Istnieją 3 rodzaje szyn ochronnych:

gotowe szyny fabryczne – gotowe do użycia, są produkowane z mas termoplastycznych, których nie można poddawać formowaniu lub które pozwalają się formować w bardzo ograniczonym zakresie.
modelowane szyny fabryczne – formowane w ustach, czyli przygotowanie szyny do użycia polega na jej uformowaniu przez dentystę lub samodzielnie przez pacjenta przy pomocy palców, języka i nacisku zębów podczas zwarcia.
szyny indywidualne - są wykonywane na zlecenie lekarza dentysty w laboratorium dentystycznym, dysponującym odpowiednim sprzętem. Po pobraniu od pacjenta wycisku laboratorium przygotowuje model z gipsu, na którym wykonuje się elastyczną szynę ochronną.

 

Szyny ochronne dla małych sportowców

Jeżeli zamierzasz zapisać swoje dziecko na dodatkowe zajęcia sportowe, weź pod uwagę fakt, że podczas ćwiczeń możliwość uszkodzenia zębów wielokrotnie wzrasta. Dla małych sportowców ochrona jest równie ważna, co dla dorosłych. Jednak ze względu na różnice w budowie ciała i stopnia aktywności fizycznej, potrzebują oni specjalnego rodzaju szyn.

Idealna szyna nazębna powinna charakteryzować się:

  • dobrą adaptacją do twardych i miękkich tkanek jamy ustnej,
  • odpowiednią stabilizacją,
  • wysoką zdolnością do absorpcji energii uderzenia i redukcją przenoszenia sił na staw skroniowo-żuchwowy czy podstawę czaszki,
  • optymalną grubością (3-5 mm),
  • łatwością utrzymania higieny,
  • nie może utrudniać mowy,
  • nie może utrudniać oddychania.

Dobór odpowiednich szyn sportowych jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa, podczas aktywności fizycznej. Dla dorosłych i małych sportowców szczególnie istotny jest komfort oraz dopasowanie szyn do indywidualnych potrzeb, zapewniając im optymalną swobodę ruchów. Wielu sportowców przed zawodami zastanawia się, gdzie najlepiej je wykonać czy z kim skontaktować się w sprawie doboru najlepszego modelu?

Stomatologia Stępczyńscy to przykład nowoczesnej stomatologii, która oferuje kompleksową opiekę dentystyczną w województwie łódzkim. Wszystko, dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii i odpowiednich podejść terapeutycznych. Jeśli uprawiasz sport, czy zawodowo czy tylko amatorsko, to zdajesz sobie sprawę, że moment nieuwagi może Cię kosztować nie tylko utratę uśmiechu, ale może też doprowadzić do bolesnych urazów i późniejszego długiego leczenia. Nie ważne czy jeździsz na rolkach, rowerze albo uprawiasz sporty walki, chętnie wykonamy dla Ciebie personalizowaną szynę sportową, na której umieścimy grafikę według Twojego projektu. Umów się na wizytę, a resztą zajmą się nasi stomatolodzy w Andrespolu.

 


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Jak dobrać odpowiednie szyny sportowe?

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA