fot. 123rf.com

Profilaktyka
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

We Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, podczas której prof. dr hab. Marzena Dominiak zwróciła uwagę na pogłębiający się problem otyłości i wpływ tego stanu chorobowego na zdrowie jamy ustnej. Okazuje się, że Polska posiada jeden z najwyższych wskaźników wśród państw Unii Europejskiej dotyczący BMI.

Równe lub przekraczające 25 – dotyczy ponad 58% dorosłej populacji. Z problemem otyłości (BMI ≥ 30) zmaga się 19% naszych rodaków, w tym nieco ponad 9% osób małoletnich.

Czy nadwaga i otyłość wpływa na choroby przyzębia?

Podczas spotkania podkreślano, że dzieci cierpiące na nadwagę i otyłość są znacznie bardziej narażone na rozwój próchnicy zębów. Także u osób dorosłych nadmierna masa ciała ma przełożenie na stan zdrowia jamy ustnej. Występowanie nadwagi i otyłości przyczynia się do zwiększenia ryzyka zachorowania na choroby przyzębia zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, pandemia otyłości może skutkować wyraźnym pogorszeniem kondycji jamy ustnej w populacji dzieci, młodzieży i dorosłych, bowiem już dzisiaj powszechnie występuje problem próchnicy zębów w tych grupach.

Ponadto uważa się, że osoby z otyłością typu centralnego (brzusznego) są znacznie bardziej narażone na powstawanie i rozwój chorób przyzębia, a obwód talii może być jednym z prostych narzędzi pozwalających ocenić związek pomiędzy tymi dwoma ważnymi czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Potrzeba współpracy pomiędzy lekarzami rodzinnymi, dietetykami oraz stomatologami

Podczas spotkania podkreślano również, że niezwykłej wagi nabiera potrzeba ściślejszej współpracy i wzajemnej edukacji pomiędzy lekarzami rodzinnymi, dietetykami oraz zespołami stomatologicznymi. Innym poważnym problemem poruszonym podczas spotkania był rozwój procesów nowotworowych, przede wszystkim jamy ustnej, warg, głowy i szyi.

– Dzięki tak silnej grupie specjalistów w różnych dziedzinach możemy pokazać jak ważne jest zdrowie jamy ustnej w kontekście zdrowia ogólnego! Jesteśmy przekonani, że warto rozpocząć poważną dyskusję oraz działanie w walkę z otyłością, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie jamy ustnej oraz całego organizmu – podkreślono podczas spotkania.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Wpływ otyłości na zdrowie jamy ustnej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA