Profilaktyka
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Profilaktyka stomatologiczna pozwala utrzymać w zdrowiu zęby i jamę ustną. Składają się na nią regularne wizyty kontrole u stomatologa oraz zabiegi profilaktyczne, które przeciwdziałają powstawaniu ubytków. To całkowicie bezbolesne, a w wysokim stopniu zabezpiecza zęby przed mniej przyjemnym leczeniem stomatologicznym, które może dodatkowo je osłabić.

 

Jak często robić przegląd stomatologiczny?

Osoby dorosłe powinny raz na 6 miesięcy wykonać przegląd stomatologiczny w gabinecie. Podczas takiej wizyty dentysta może sprawdzić, czy na zębach nie pojawia się próchnica i w porę zareagować. Jeśli to konieczne, stomatolog może wykonać zdjęcie RTG zębów, na którym jest w stanie dostrzec niepokojące zmiany niewidoczne gołym okiem.

W przypadku dzieci, bakterie próchnicze mogą rozwinąć się o wiele szybciej. Dlatego też przegląd stomatologiczny należy wykonywać co 4 miesiące. Dodatkowo w czasie takiej profilaktycznej wizyty stomatolog może przeprowadzić zabieg fluoryzacji. Polega on na nałożeniu na zęby preparatu zawierającego preparat o wysokim stężeniu aktywnego fluoru, który hamuje rozwój bakterii próchniczych.

Higienizacja w ramach profilaktyki stomatologicznej

Zaleca się, aby osoba dorosła raz w roku poddała się zabiegowi higienizacji jamy ustnej. Obejmuje on:

  • skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwiękowego skalera,
  • piaskowanie zębów (usuwanie powierzchownych przebarwień) i polerowanie szkliwa,
  • fluoryzację,

 

Lakierowanie zębów stałych

Poza higienizacją pacjenci mogą skorzystać także z zabiegu lakierowania zębów stałych. Praktyka stomatologiczna wskazuje, że dzięki lakierowaniu można zatrzymać pierwsze zmiany bakteryjne w jamie ustnej. To doskonały sposób na zabezpieczenie zębów przed ubytkami wtedy, gdy pacjenci mają osłabione szkliwo (na przykład przez choroby przewlekłe lub zmiany powstałe wskutek leczenia antybiotykami). Zalecane jest także tym, którzy noszą aparaty ortodontyczne i cierpią na nadwrażliwość zębów.

Kluczowe jest, aby każdy pacjent znalazł stomatologa, do którego nabierze zaufania i będzie z nim współpracować na stałe. W wielu gabinetach pacjenci otrzymują powiadomienie SMS o zbliżającej się wizycie. Dzięki temu zyskują pewność, że nie zapomną o umówionym przeglądzie stomatologicznym. 

Wszyscy pacjenci, którzy mają zniszczone zęby i chcą poprawić ich wygląd mogą także zdecydować się na wybielanie przy pomocy lamp LED lub założenie na stałe licówek. W każdym wypadku lekarz indywidualnie doradza, który z zabiegów pielęgnacyjnych będzie dla pacjenta najbardziej odpowiedni i bezpieczny.

Profilaktyka stomatologiczna gwarantuje nie tylko zachowanie zdrowych i białych zębów. Zaniedbania, w wyniku których rozwinie się próchnica, mogą prowadzić do utraty zębów, a także wielu innych groźnych chorób, w tym cukrzycy, bólu stawów oraz schorzeń układu krążenia.

 

Nowy Gabinet Stomatologiczny: FDI: Profilaktyka stomatologiczna

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA