Implanty
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Implant zęba jest dziś standardem w stomatologii. Zastosowanie kompleksowego leczenia implantologicznego pozwala na uzyskanie trwałego rezultatu — doskonałego efektu wizualnego przy pełnej funkcjonalności jamy ustnej, odporności na czynniki zewnętrzne i uniknięcia deformacji kości. Dowiedz się, jak wybrać implanty zębowe i jakie są możliwości stomatologii w tym zakresie.

 

Kwalifikacje gabinetu stomatologicznego

Implanty zębów to element leczenia implantologicznego, które umożliwia trwałe uzupełnienie braków zębowych. Implant ma formę śruby, która po wszczepieniu zespala się z kością szczęki lub żuchwy. Dzięki temu w jamie ustnej funkcjonuje jak naturalny ząb. Wszystkie zabiegi implantacji całkowicie bezboleśnie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Warto zwrócić uwagę na to, czy w gabinecie stomatologicznym pracują doświadczeni implantolodzy - lekarze dentyści, którzy odbyli odpowiednie szkolenie umożliwiające zdobycie niezbędnych kwalifikacji. Implanty dentystyczne stosuje się wraz z odpowiednią odbudową protetyczną, dlatego lekarz implantolog wielokrotnie może być jednocześnie protetykiem.

Przed przystąpieniem do wszczepienia implantu zęba przeprowadza się wnikliwą diagnostykę. Wykonuje się zwykle zdjęcia pantomograficzne, lekarz może zlecić również tomografię komputerową lub inne badania. Atutem gabinetu będzie możliwość przeprowadzenia ich na miejscu. Jeśli między utratą zębów a leczeniem minęło dużo czasu, mogą być niezbędne procedury z zakresu regeneracji kości - zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej lub inna procedura augmentacji tkanki kostnej. W tej sytuacji przyda się wsparcie chirurga stomatologicznego.

Implanty tytanowe

Materiały wykorzystane do produkcji implantów zębowych to tytan lub cyrkon. Cechą charakterystyczną obu metali jest ich biokompatybilność. Implant zębowy podczas procesu wgajania ulega mechanicznemu i funkcjonalnemu połączeniu z kością. W ten sposób funkcjonuje jak korzeń zęba- służąc jako podstawa do przykręcenia do niego odpowiedniej odbudowy protetycznej. Tak zastosowany implant pozwala odzyskać pełną funkcjonalność w zakresie mowy, żucia, mimiki.

Tytan jest metalem biokompatybilnym i wytrzymałym. Jednocześnie jest tańszy od cyrkonu, dlatego implanty tytanowe stosowane są w większości przypadków.

Implanty cyrkonowe

Wadą tytanu– bardzo rzadko - jest możliwość wywoływania reakcji alergicznych. Wówczas implant nie zostaje otoczony przez tkankę kostną, a organizm reaguje na niego odrzuceniem. Wymaga to ponowienia procedury, co wydłuża czas leczenia.

Alternatywą dla tytanu jest wówczas cyrkon. To także metal biokompatybilny. Różnica tkwi w jego hipoalergiczności. Nie ma tu ryzyka alergii, co ma znaczenie dla pacjentów ze skłonnością do uczuleń. Ponadto ma kolor biały, co ze względów estetycznych w niektórych przypadkach czyni go implantem najbardziej właściwym.

Implanty Natychmiastowe

Leczenie implantologiczne wymaga czasu, zazwyczaj jest rozłożone na etapy: chirurgiczne, a następnie protetyczne.

W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość zastosowania tzw. implantacji natychmiastowych. Wówczas implant wprowadza się w zębodół od razu po usunięciu zęba.

To rozwiązanie preferowane jest zwłaszcza przez pacjentów, u których istnieje konieczność usunięcia zębów w przednim odcinku szczęki lub żuchwy. Dzięki takiej procedurze można szybciej odzyskać estetykę uśmiechu. Ingerencja chirurgiczna zostaje ograniczona do jednej wizyty.

W praktyce - implant natychmiastowy wymaga większej higieny jamy ustnej ze strony pacjenta. Występuje też większe ryzyko stanu zapalnego, utrudniającego prawidłową osteointegrację.

Kwalifikacja przypadku do implantacji natychmiastowej wymaga większego doświadczenia i umiejętności od lekarza stomatologa.

Istnieje także metoda leczenia implantologicznego z natychmiastową implantacją i natychmiastowym obciążeniem tymczasową odbudową protetyczną. W praktyce oznacza to, że wszczepia się implant, a odbudowa protetyczna jest montowana od razu po implantacji. Dzięki temu uzyskuje się natychmiastowy efekt estetyczny- widoczny w jamie ustnej ,,ząb”.

Po okresie wgajania się implantu- osteointegracji -mocuje się docelową odbudowę protetyczną.

Implanty zębów dwufazowe

Rozwiązaniem rozłożonym w czasie są implanty dwufazowe, czyli podzielone na zabieg implantacji i następującą po okresie osteointegracji- odbudowę protetyczną. Procedura trwa kilka miesięcy - okres potrzebny na zrośnięcie się ,,tytanowej śruby” z kością. Najpierw wszczepia się implant, następnie po jego wgojeniu następuje procedura odsłonięcia implantu i założenia śruby gojącej. Kształtuje ona tzw., profil wyłaniania” tkanek miękkich- estetyczny kształt dziąsła pod przyszłą odbudowę protetyczną. Następnie pobiera się skany optyczne lub wyciski i wysyła do pracowni protetycznej. Odpowiednio wyszkoleni pracownicy laboratorium protetycznego wykonują koronę, most lub inny rodzaj pracy protetycznej według zaleceń lekarza stomatologa. Gotowa praca montowana jest na implancie dentystycznym w jamie ustnej. Takie leczenie cechuje niższe ryzyko stanów zapalnych i większa przewidywalność.

N•100 - kompleksowe leczenie implantologiczne

Lubelski gabinet stomatologiczny N•100 to odpowiedź na oczekiwania wymagających pacjentów. Leczenie implantologiczne prowadzą specjaliści w tej dziedzinie, między innymi doktor nauk medycznych Janusz Sykut, wykładowca akademicki i praktyk. Implantolodzy i protetycy współpracują także z chirurgami stomatologicznymi. Diagnostykę wykonuje się na miejscu. Współpraca lekarzy pozwala uzyskać najbardziej przewidywalne estetycznie i funkcjonalnie rezultaty.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA