Profilaktyka
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Polska Akademia Nauk wydała rekomendację dotyczące redukcji palenia papierosów i używania e-papierosów na lata 2023-2027. Rekomendowane jest ograniczenie palenia tytoniu.

Naukowcy rekomendują ograniczenie konsumpcji produktów nikotynowych poprzez efektywne zastosowanie polityki podatkowej, ograniczenie dostępności produktów nikotynowych, eliminację reklamy i promocji produktów nikotynowych, profesjonalną i kompleksową edukację zdrowotną ukierunkowaną na ograniczenie inicjacji i konsumpcji produktów nikotynowych.

Program pomocy osobom uzależnionym od nikotyny

Jest także mowa o uruchomieniu kompleksowego programu pomocy osobom uzależnionym od nikotyny, w tym osobom nieletnim. W przeprowadzonym badaniu przeanalizowano aktualną sytuację dotyczącą palenia papierosów w Polsce. Wzięto pod uwagę osoby w różnym wieku i statusie społecznym.

Z badania wynika, że w 2022 r. do codziennego palenia tytoniu przyznało się 28,8 proc. dorosłych Polaków (30,8 proc. mężczyzn i 27,1 proc. kobiet). To oznacza, że Polacy palą więcej papierosów niż średnia na świecie. W skali globalnej populacji pali 22,3 proc. osób, w tym 36,7 proc. mężczyzn i 7,8 proc. kobiet.

Główna przyczyna zgonów – palenie tytoniu

Palenie tytoniu jest najważniejszą przyczyną zgonów polskich mężczyzn (26,6 proc. wszystkich zgonów w 2019 r.), a także drugą co do częstości przyczyną zgonów kobiet w Polsce (13,7 proc. wszystkich zgonów w 2019 r.). Naukowcy wskazali również, co jest przyczyną wpływającą na popularność wyrobów tytoniowych.

Wskazano, że jest to stosunkowo niska cena i łatwa dostępność e-papierosów. Z badań wynika również, że palacze papierosów średnio trzy razy częściej zapadają na schorzenia jamy ustnej niż osoby wolne od tego nałogu. Palenie ma negatywny wpływ na: zęby, dziąsła, język oraz błony śluzowe. Papierosy powodując większe odkładanie się płytki nazębnej, w której zalegają bakterie, zwiększają ryzyko próchnicy. Współautorami są naukowcy z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed.


Dowiedz się więcej - Rekomendacje dotyczące palenia papierosów - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA