Leczenie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Stomatologia zachowawcza nazywana jest również stomatologią ogólną. W jej zakresie dentysta wykonuje wszystkie najważniejsze zabiegi związane z prawidłową higieną jamy ustnej. To nie tylko profilaktyka próchnicy zębów czy leczenie ubytków, ale również wzmocnienie ogólnej struktury zębów i uodpornienie szkliwa na szkodliwe działanie bakterii i drobnoustrojów. Wobec tego oczywiste wydaje się, że pacjentami stomatologa nie zostają wyłącznie te osoby, u których występują dolegliwości bólowe. Są one bowiem zwykle zwiastunem zaawansowanych zmian chorobowych w obrębie uzębienia. Wówczas nie zawsze działania zachowawcze są możliwe do zastosowania. Leczenie zębów skrajnie zniszczonych może bowiem wymagać ich chirurgicznej ekstrakcji.

Regularne, profilaktyczne wizyty u stomatologa pozwalają ograniczyć ryzyko groźnych schorzeń prowadzących do utraty uzębienia. Dentysta podczas kontroli decyduje o tym, które zęby wymagają zastosowania leczenia zachowawczego. Jeżeli pacjent odpowiednio dba o higienę jamy ustnej oraz poddaje się badaniom w gabinecie dentystycznym, systematycznie wzmacnia swoje zęby oraz poprawia ich ogólną kondycję. Stomatologia zachowawcza ma zatem dwa wymiary: leczniczy i profilaktyczny. Dzięki niej możliwe staje się uratowanie chorych zębów przed ich usunięciem. To leczenie próchnicy i ubytków, endodoncja, szynowanie, rekonstrukcja zębów, wypełnienia czasowe i ponowne leczenie kanałowe. Metody te mogą być stosowane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Kogo i kiedy dentysta zaprasza do gabinetu stomatologicznego?

Konsultacja stomatologiczna powinna odbywać się przynajmniej co pół roku. Do dentysty powinien udać się każdy, kto chce poddać się zabiegom higienizacyjnym (scaling, fluoryzacja, piaskowanie, polerowanie zębów), odbudować korony zębowe lub wstawić implanty. Przyczyną wizyty w gabinecie dentystycznym najczęściej są jednak schorzenia jamy ustnej i ubytki w uzębieniu. Do leczenia zachowawczego zgłaszają się pacjenci ze stanami zapalnymi dziąseł i śluzówki, próchnicą, ubytkami (również powstałymi mechanicznie) oraz nadwrażliwością. Wykwalifikowani specjaliści Centrum Medycznego Kierach oferują kompleksowe, szerokie usługi w ramach stomatologii zachowawczej, protetyki, ortodoncji, chirurgii stomatologicznej oraz implantologii. Wskazań do wizyty u dentysty jest zatem wiele. Są one różnorodne, tak jak różne okazuje się leczenie wybranych schorzeń, z jakimi lekarz ma do czynienia w gabinecie. Wszystkim osobom, którym zależy na tym, by zajął się nimi doświadczony i empatyczny dentysta Tychy zapewniają wysokiej jakości opiekę stomatologiczną w Centrum Medycznym Kierach.

Zdrowy i piękny uśmiech – czy jest osiągalny dla każdego? Istota diagnostyki

Elementem codziennej troski o własne zdrowie powinna być prawidłowa higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej oraz stosowanie nici dentystycznych powinny być uzupełniane przez systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa. Dentysta podczas wizyt profilaktycznych wykonuje przegląd stomatologiczny stanu uzębienia pacjenta i diagnozuje jego potrzeby. Tylko w taki sposób można skutecznie monitorować stan zdrowia własnej jamy ustnej oraz na bieżąco reagować na wszelkie objawy nieprawidłowości. Po postawieniu rzetelnej diagnozy lekarz ocenia konieczność rozpoczęcia ewentualnego leczenia. Powinien zatem przede wszystkim ocenić, czy zęby nie są poddawane działaniu próchnicy. Uszkodzenia zębów można zastąpić mostami, koronami, wypełnieniami lub nawet implantami. Piękny i zdrowy uśmiech jest zatem w zasięgu każdego pacjenta – nie musi pozostawać jedynie w sferze marzeń.

Profilaktyka stomatologiczna – zapobieganie chorobom jamy ustnej

Innowacyjne metody leczenia pozwalają na przywrócenie pacjentom zdrowego i pięknego uśmiechu na każdym etapie zaawansowania zmian próchniczych. Wielu zabiegom zachowawczym można skutecznie zapobiec, stosując się do zasad profilaktyki stomatologicznej. Podczas nich dentysta instruuje pacjenta na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, usuwa osad i kamień nazębny, kontroluje strukturę miazgi zębowej oraz anatomiczne cechy śluzówki i dziąseł. Celem takich działań jest przede wszystkim zapobieganie utracie zębów przez pacjenta. Wszelkie zabiegi dentystyczne wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, zależnie od potrzeb i oczekiwań pacjenta. Lekarz dba zatem nie tylko o skuteczność podejmowanych działań, ale również o ich bezpieczeństwo, bezbolesność i komfort pacjenta. Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie stomatologii i indywidualne podejście do każdego pacjenta gwarantuje odpowiedni dobór proponowanych metod leczenia do stanu zdrowia jamy ustnej każdego pacjenta.

Jak dentysta leczy ubytki w uzębieniu?

dentysta gabinetKompleksowe leczenie ubytków i zmian próchniczych jest możliwe dzięki połączeniu wiedzy, doświadczenia i możliwości nowoczesnego sprzętu. Lekarz dentysta jest w stanie przywrócić zdrowie zębów niemal na każdym etapie rozwoju próchnicy. W skrajnych przypadkach w planie leczenia uwzględnia się chirurgiczne usunięcie wyniszczonego zęba. Zanim jednak to nastąpi, dentysta ma wiele możliwości terapeutycznych. Próchnica wykryta we wczesnym stadium zaawansowania to zwykle niewielkie zmiany zauważalne gołym okiem na powierzchni zęba. Najczęściej nie przedostaje się ona przez szkliwo i nie sięga głębszych obszarów zęba. Wystarczy zatem oczyszczenie zębów i zabezpieczenie przed dalszym rozwojem choroby. Gdy próchnica jest bardziej zaawansowana, wykonuje się borowanie i zasklepia ubytki z wykorzystaniem specjalistycznych mas kompozytowych. Wyleczone ubytki nie są zauważalne gołym okiem, przywracają więc estetyczny wygląd uzębienia.

 

Zabiegi bezpieczne i komfortowe dla pacjenta – endodoncja u stomatologa

Lekarz stomatolog specjalizuje się również w wykonywaniu leczenia kanałowego dogłębnie zniszczonych zębów. W Centrum Medycznym Kierach specjaliści wykonują endodoncję z wykorzystaniem mikroskopu. Leczenie stomatologiczne zaawansowanych zmian próchnicowych jest bezbolesne i skuteczne. Polega na mechanicznym i chemicznym oczyszczeniu kanałów korzeniowych na całej ich długości. Dodatkowo wykonuje się ich poszerzenie, a pusty kanał wypełnia się tzw. gutaperką. Endodoncja, jako działanie z zakresu stomatologii zachowawczej, ma na celu wyleczenie powstałych ubytków próchnicowych i ograniczenie konsekwencji dalszego rozprzestrzeniania się próchnicy. W ten sposób można zachować w dobrym stanie korzenie zęba, które służą zwykle jako element konstrukcyjny dla zniszczonej korony zęba.

 

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA