Leczenie
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Dziąsła krwawią, a Ty nie wiesz co robić? Próbowałeś już wszystkiego, ale  problem wciąż powraca? Niestety regularna higiena obejmująca tylko mechaniczne oczyszczanie zębów jest niewystarczająca (4). Zlokalizuj przyczynę i raz na zawsze, pozbądź się tego wstydliwego problemu!

 

 

Poznaj przyczyny krwawienia dziąseł

Powodów, dla których masz problem z dziąsłami, jest wiele. Oczywiście wszystko zależny od stylu życia, czy przebytych chorób. Co zatem powoduje krwawienie z dziąseł?

 • Choroby krwi oraz układu krwiotwórczego. Zmiany obejmują zarówno błonę śluzową jamy ustnej, jak i tkanki przyzębia, często wyprzedzają objawy ogólne i wywołują dolegliwości skłaniające chorych do zwrócenia się do stomatologa (3).
 • Cukrzyca.
 • Palenie tytoniu. Niestety, stan zapalny dziąseł może być spowodowany przez to, że lubisz puścić dymka.
 • Wiek.
 • Otyłość.
 • Nadciśnienie (2).
 • Niedobór witaminy C oraz K.
 • Ciąża jest kolejnym czynnikiem ryzyka stanów zapalnych powodujących krwawienie dziąseł. Pojawia się ono między 2. a 8. miesiącem ciąży.
 • Marskość wątroby. To efekt zaburzeń czynności płytek krwi. Upośledzenie dotyczy jednak wszystkich błon śluzowych, które są szczególnie czułe na uszkodzenia. Krwawienie nie ogranicza tylko do błony śluzowej jamy ustnej.
 • Protezy. Źle dopasowana do szczęki może ją podrażniać i powodować krwawienia.

Jak radzić sobie z problematycznymi dziąsłami?

Na szczęście krwawiące dziąsła to nie koniec świata. Istnieje kilka sposobów na to, aby sprawić, że problem zniknie. Pamietaj tylko, że zapalenie dziąseł jest stanem odwracalnym. Nieleczone przechodzi w zapalenie przyzębia. (2).

· Pozbądź się bakterii.

Do środków przeciwbakteryjnych działających w jamie ustnej należą głównie pasty i płyny do płukania. W płynach do płukania najskuteczniejszym środkiem niszczącym bakterie jest chlorheksydyna, która oprócz bakterii niszczy również grzyby i wirusy (1). Płukanki w codziennej higienie jamy ustnej pomagają w utrzymaniu prawidłowego pH jamy ustnej (4).

· Grunt to dobra szczoteczka.

Wyróżnia się szczoteczki miękkie, średnie i twarde. Najczęściej polecane są szczoteczki średnie i miękkie, ponieważ twarde przy nieprawidłowym szczotkowaniu mogą doprowadzić do recesji dziąseł (4).

· Obierz strategię.

Mocne szczotkowanie wcale nie usuwa lepiej bakterii, a może zdziałać wiele złego. Najgroźniejsza jest metoda szorowania poziomego i pionowego. Dla dzieci zalecana jest metoda Fonesa, dla dorosłych metody bardziej precyzyjne jak np. metoda Chartersa, Stillmanna, roll i Bassa.

· Cienka i sprawna.

Nie chcąc narażać dziąsła na mechaniczne utarcia, spróbuj nitki dentystycznej. Jest bardzo pożytecznym narzędziem w oczyszczaniu przestrzeni między zębowych (4)

· Pa, pa papierosy.

Jeżeli lubisz puścić dymka lub stosujesz inne używki, musisz liczyć się z tym, że jeśli nie chcesz ranić dziąseł, musisz rzucić swoje nałogi.

Więcej o problemach ze zdrowiem przeczytasz na adamed.expert.


Przypisy:
 1. Paśnik U, Brukwicka I, Błaszczak B, et al. Jama ustna jako zróżnicowane środowisko bytowania drobnoustrojów. Journal of Clinical Healthcare. 2017;1:1-5.
 2. Kłosińska A, Nowacka M, Kopeć G, et al. Choroby przyzębia a ryzyko chorób sercowo−naczyniowych — przegląd badań epidemiologicznych. Kardiologia Polska. 2010; 68(8): 973-76.
 3. Laskus-Perendyk A, Grzegorczyk-Jaźwińska A, Borakowska M. Zmiany w jamie ustnej pacjentów hospitalizowanych z powodu chorób krwi i układu krwiotwórczego. Borgis - Nowa Stomatologia. 2000;1-2:39-42.
 4. Kopeć A, Brukwicka I, Błaszczak B, et al. Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej. Journal of Clinical Healthcare. 2017;4(,):10-14.

 

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA