Leczenie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Ból w jamie ustnej minMyśląc o zdrowej jamie ustnej w pierwszej kolejności myślimy o śnieżnobiałym uśmiechu, który dodaje nam pewności siebie i jest oznaką witalności i dobrego samopoczucia. Nie wiemy jednak, że zdrowe dziąsła, zęby i błona śluzowa to wyznacznik stanu całego organizmu. To właśnie tutaj, w jamie ustnej, ma swój początek wiele chorób niezakaźnych, takich jak np. cukrzyca czy nowotwory. Jakie są więc najczęstsze schorzenia jamy ustnej, których nie wolno nam ignorować?

 

Pewnie znasz to uczucie, kiedy coś Ci zaczyna przeszkadzać w buzi. Bezwiednie wodzisz językiem po jej wnętrzu i ewidentnie czujesz, że coś jest nie tak. Czy wiesz, co Ci dolega i jak sobie z tym poradzić? Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze zmiany, które mogą wystąpić w obrębie jamy ustnej oraz sposoby na szybkie poradzenie sobie z nimi.

Afty

Niezwykle częste zmiany w obrębie jamy ustnej. Afty to płytkie owrzodzenia pokryte białym lub żółtawym nalotem. Mogą mieć różną wielkość - od 1 mm do aż 2 cm, jednak najczęściej nie przekraczają 5 mm. Znikają samoistnie, ale przez kilka lub nawet kilkanaście dni przysparzają nam wiele cierpienia. Mogą skutecznie uprzykrzyć wyjście z przyjaciółmi lub nawet rozpraszać w trakcie wykonywania pracy. Nie warto więc godzić się na ból i dyskomfort, szczególnie kiedy w łatwy i szybki sposób można pozbyć się tej dolegliwości. Z aftami najlepiej walczyć środkami, które nie tylko tworzą ochronną warstwę izolującą owrzodzenie od czynników zewnętrznych, ale również sprzyjają procesowi odnowy nabłonka jamy ustnej (np. Sachol Aftigel). Dodatkowo warto również zwrócić uwagę, aby preparat ograniczał bolesne objawy i pieczenie. Taka kuracja może skrócić leczenie aft do kilku dni z nawet kilu tygodni.

Mikrozmiany w jamie ustnej

To problem znany szczególnie osobom z aparatem ortodontycznym czy protezą zębową. Pacjenci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aparatem często skarżą się na rany na policzkach, które spowodowane są podrażnieniem błony śluzowej przez stałe elementy urządzenia. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku protez zębowych, które również mogą uwierać i ranić dziąsła. W takim przypadku również warto zastosować preparat, który pomoże w szybkim zagojeniu urazów (jak np. Sachol Aftigel) i zapobiegnie ich przerodzeniu się w większy problem.

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł również można zaliczyć do często występujących schorzeń jamy ustnej. Najczęściej objawia się ono krwawieniem, obrzękiem, bólem czy świądem. Przyczyną zapalenia dziąseł jest nieusuwana, nagromadzona na powierzchni zębów płytka nazębna, która może być efektem niewłaściwej higieny jamy ustnej. Warto zwrócić uwagę, że na tym etapie zapalenie dziąseł jest odwracalne, jednak zaniedbanie tego stanu może doprowadzić do zapalenia przyzębia. Odpowiednia dbałość o zęby (szczotkowanie, płukanie, nitkowanie oraz wizyta u stomatologa) może przyczynić się do całkowitego ustąpienia choroby. Dobrze jest również wesprzeć kurację żelem stomatologicznym (np. Sachol), który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a który pomoże nam zapomnieć o tej przykrej dolegliwości.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku problemów w jamie ustnej najlepiej wybrać się do stomatologa, który będzie mógł postawić diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Kiedy nie mamy takiej możliwość, możemy zaopatrzyć się w żel stomatologiczny, który jest skuteczny w przypadku większości dolegliwości (np. Sachol) i przynosi natychmiastową ulgę.

PRODUKTY:

Sachol żel stomatologiczny – produkt leczniczy dostępny bez przepisu lekarza (OTC) wykazujący działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i odkażające miejscowo. Główny składnik leku – choliny salicylan działa miejscowo przeciwzapalnie i słabo przeciwbólowo. Cetalkoniowy chlorek wzmacnia działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne leku. Dostępny w opakowaniach 10 i 20 g.

Średnia cena apteczna: 10 g/ 17-18 zł

Sachol żel stomatologiczny, 10 g. 1 g żelu zawiera 87,1 mg choliny salicylanu i 0,1 mg cetalkoniowego chlorku. Wskazania do stosowania: stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej, zapalenie dziąseł, choroby przyzębia. Przeciwskazania: jeśli pacjent ma uczulenie na choliny salicylan, cetalkoniowy chlorek, inne salicylany lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Nie stosować u dzieci w wieku do 3 lat. Podmiot odpowiedzialny: PharmaSwiss Česká republika s.r.o., Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praga 7, Republika Czeska.

Sachol Aftigel – wyrób medyczny przydatny w leczeniu aft, aftowego zapalenia jamy ustnej i mikrozmian w jamie ustnej wywołanych na przykład przez stałe lub ruchome protezy bądź aparaty ortodontyczne. Dzięki skuteczności naturalnych standaryzowanych ekstraktów wyrób ten tworzy ochronną warstwę przykrywającą mikrozmiany i ogranicza bolesne objawy oraz pieczenie. Ponadto sprzyja on procesowi odnowy nabłonka. Dostępny w tubie 12 ml.

Średnia cena apteczna: 12 ml/ 17-18 zł

Sachol Aftigel, 12 ml. Wskazania do stosowania: afty, aftowe zapalenie jamy ustnej i mikrozmiany w jamie ustnej wywołane na przykład przez stałe lub ruchome protezy bądź aparaty ortodontyczne. Dystrybutor: Valeant Sp. z.o.o. s.j.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA