Medycyna ogólna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

swedzenie2Pokrzywka idiopatyczna to bardzo charakterystyczne zmiany skórne, które mogą pojawić się na kilka godzin, kilka tygodni lub też, w niektórych przypadkach, utrzymywać się przez długi okres czasu, nawet przez wiele lat. Jakie czynniki sprzyjają jej powstawaniu, czy można jej zapobiegać, jak radzić sobie z jej objawami i jak ją wyleczyć?

 

Charakterystyczne objawy pokrzywki

Pokrzywkę idiopatyczną bardzo łatwo jest odróżnić od innych schorzeń skórnych. Zaczerwieniona skóra, na której wyraźnie odcinają się białe bąble, utrzymująca się w tych miejscach opuchlizna, a także silny świąd skóry to właśnie objawy pokrzywki. Są łudząco podobne do oparzeń, jakie wywołuje kontakt z pokrzywą. W przeciwieństwie jednak do tych ostatnich mogą pojawiać się naprzemiennie w różnych miejscach na ciele, przemieszczając się bez żadnej przyczyny. Mogą całkowicie zaniknąć już po kilku godzinach, ale nierzadko nawracają, czasami nawet w bardzo regularnych odstępach czasu. Najbardziej przykrym objawem jest bardzo silny świąd skóry, który towarzyszy wysypce. Jeśli trwa ona dłużej i przechodzi w stan przewlekły, konieczne jest stosowanie preparatów przeciwzapalnych i przeciwświądowych, które złagodzą zmiany chorobowe i pozwolą prowadzić normalny tryb życia. 

Ustalenie przyczyny zmian skórnych

Na pokrzywkę skarżą się najczęściej alergicy. Bardzo często występuje u pacjentów cierpiących na katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa. Warto uważać, ponieważ dla osoby uczulonej na pyłki traw, romantyczny spacer boso po kwitnącej łące może zakończyć się nie tylko napadem kichania, ale też nagłym wyrzutem silnie swędzących bąbli pokrzywkowych. Pokrzywka może też być jednym z objawów alergii pokarmowej. Uczulają nie tylko konkretne produkty spożywcze, ale też substancje dodawane do nich, jak barwniki czy konserwanty. Pojawienie się zmian skórnych może być też wywołane kuracją antybiotykową lub przyjmowaniem niektórych leków. Choroba może również mieć inne podłoże, nie związane z reakcją organizmu na alergeny. Znane są przypadki pokrzywki wywołanej ostrym światłem słonecznym, przebywaniem w zbyt niskich lub zbyt wysokich temperaturach, a nawet pojawiającej się w stresujących sytuacjach. Rzadko udaje się jednak jednoznacznie ustalić przyczynę wysypki. Określana jest ona wówczas mianem pokrzywki idiopatycznej, czyli pojawiającej się samoistnie. Często ma przewlekły charakter i mogą jej towarzyszyć niebezpieczne obrzęki naczynioruchowe.

Jakie preparaty stosować w leczeniu pokrzywki idiopatycznej?

W przypadku pokrzywki alergicznej wystarczy zazwyczaj unikać kontaktu z alergenem wywołującym uczulenie, aby ograniczyć ryzyko pojawienia się swędzących bąbli. Znacznie trudniej jest jednak podjąć jakiekolwiek działania profilaktyczne, nie znając przyczyny choroby. Wpływ na wystąpienie pokrzywki idiopatycznej może mieć wiele czynników jednocześnie, choć bardzo trudno jest je zweryfikować. Za najskuteczniejsze leki likwidujące objawy pokrzywki idiopatycznej uznawane są preparaty przeciwhistaminowe. W ich składzie znajduje się loratadyna, związek chemiczny, stosowany także w leczeniu alergicznego nieżytu nosa. Więcej informacji na ich temat znajdziecie na stronie: http://www.claritineallergy.pl/

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA