Medycyna ogólna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

canesporŁuszczy się, swędzi i piecze – grzybica na skórze jest nieprzyjemna, nieestetyczna, ale też groźna. Zaniedbana i nieodpowiednio leczona, potrafi rozprzestrzeniać się na inne partie ciała i zarażać osoby z najbliższego otoczenia. Jak zatem powstrzymać grzybicę?

 

Specjaliści w dziedzinie medycyny nazywają ją plagą XXI wieku. Na różne odmiany grzybicy cierpi bowiem obecnie 80 procent populacji na świecie. Jeśli chodzi o kraje europejskie, to wśród nich Polska zajmuje niechlubne czwarte miejsce: na grzybicę stóp choruje u nas co druga osoba, paznokci rąk – co trzecia, a pachwin i genitaliów – co dziesiąta. Walka ze schorzeniem nie jest skomplikowana. Utrudnia ją jednak fakt, że chorzy bardzo często lekceważą objawy albo mylą je z innymi dolegliwościami.

Grzybica to nie alergia

Istnieje kilka rodzajów grzybic na skórze. Te najbardziej rozpowszechnione objawiają się czerwonym rumieniem z grudkami i krostami w obwodzie. Zmieniony obszar naskórka łuszczy się, zwędzi i piecze. Tego typu objawy można zaobserwować przy grzybicy pachwin, która częściej dotyka mężczyzn. U kobiet zaburzenia hormonalne są przyczyną grzybicy skóry gładkiej, objawiającej się sinoczerwonymi ogniskami złuszczającego się naskórka. Jeśli grzybica obejmuje pachy, to objawom może towarzyszyć nieprzyjemny i bardziej intensywny niż zwykle zapach potu. Najczęściej jednak chorobę sygnalizują zmiany skórne. Z tego powodu grzybica jest często mylona z reakcją alergiczną. Jeśli wówczas osoba zakażona rozpocznie na własną rękę kurację antyuczuleniową, to ryzykuje ona, że nie tylko nie pozbędzie się grzybicy, ale utrudni i skomplikuje właściwe leczenie grzybicy.

Grzybica na skórze: leczenie

Leczenie grzybicy na skórze nie jest skomplikowane, aczkolwiek długotrwałe. W niektórych wypadkach, jak infekcja paznokci, potrafi trwać nawet do kilku miesięcy. Kuracja przeciwgrzybiczna obejmuje stosowanie przepisanych przez lekarza preparatów doustnych, a także dostępnych bez recepty maści i kremów. Leki zewnętrzne najczęściej zawierają bifonazol – substancję czynną o działaniu przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym. Dlatego wystarczy smarować zmieniony obszar na skórze raz dziennie, najlepiej przed snem, by w krótkim czasie pozbyć się nieprzyjemnych objawów i zażegnać chorobę. Czas stosowania kremów przeciwgrzybicznych zależy od rodzaju grzybicy: zakażenie stóp wymaga trzytygodniowej kuracji, o tydzień mniej grzybica tułowia, fałdów skórnych i dłoni.

Aby się nie zarazić

Grzybica ma to do siebie, że szybko się rozprzestrzenia, infekując inne obszary na ciele, a także zarażając domowników. Dlatego w trakcie kuracji należy się odseparować od najbliższych, używając osobnych: kapci, kołder i oczywiście przedmiotów higieny osobistej, jak ręczników czy gąbki do mycia ciała. Po wyleczeniu się z grzybicy, należy pozbyć się bielizny, skarpetek i butów, noszonych w trakcie choroby. To pomoże ustrzec się nawrotów choroby. Warto też na przyszłość stosować profilaktykę, nie dopuszczając do ponownego zakażenia.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA