Leczenie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

142364920293352900Państwo w ramach ubezpieczenia zdrowotnego z Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnia nam bezpłatne stomatologiczne leczenie. Może jednak warto zrezygnować z usług państwowych i wybrać się do prywatnego gabinetu? Czy warto dodatkowo zapłacić za usługi stomatologiczne?

Termin wizyty

Niewątpliwym problemem w leczeniu przez stomatologów z ubezpieczenia państwowego jest czas oczekiwania na przyjęcie. Bardzo często trzeba z miesięcznym wyprzedzeniem umawiać wizytę w gabinecie. W przypadku płatnych usług (prywatnych), często mamy dużo większy wybór dogodnych dla nas dat i godzin. Wiele prywatnych gabinetów jest otwartych także w weekendy i dłużej – placówki medyczne Medicover są przeważnie otwarte od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do godziny 19:00 lub 20:00, niektóre placówki są także czynne w soboty od 9.00 do 14:00 (http://www.medicover.pl). Ponadto w Medicover można skorzystać z Pogotowia stomatologicznego 24/7, które jest czynne 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu (http://www.medicover.pl/749,stomatologia.htm).

Jakość leczenia

Ze względu na ograniczony budżet – bardzo często państwowe usługi są niższej jakości niż prywatne, to samo dotyczy użytych materiałów do leczenia. Ograniczenie dotyczy również wykonywanych badań – w ramach profilaktyki chorób jamy ustnej Narodowy Fundusz Zdrowia gwarantuje osobom ubezpieczonym wykonanie jednego bezpłatnego przeglądu i badania jamy ustnej wraz z instruktażem higienicznym oraz trzech przeglądów kontrolnych w ciągu 12 miesięcy. Wykonanie raz w roku zabiegu usuwania kamienia dla niektórych nie jest również wystarczające. Państwowo nie możemy liczyć na piaskowanie, ani na leczenie ortodontyczne (nie dotyczy dzieci). Do gabinetów prywatnych docierają szybciej, niż do państwowych, nowoczesne metody leczenia i materiały, a także sposoby znieczulenia miejscowego – prywatnie stosuje się bardzo często lasery, które pomagają w leczeniu zębów, a więc bez znieczulenia – używania igły.

Wypełnienie zęba

Problem jest również z tzw. plombami, czyli wypełnieniem ubytku w zębach – państwowo stosowane są gorsze jakościowo plomby – wypełnianie amalgamatowe, które jest mniej trwałe, nieestetyczne (ma czarny kolor) i związane z toksycznością zawartej w amalgamacie rtęci niż wypełnienie chemoutwardzalne, stosowane w gabinetach prywatnych. Poza tym „państwowe wypełnienie” zęba wiąże się z usunięciem większej ilości tkanek zęba, niż w przypadku innych wypełnień. Należy pamiętać, że co prawda stomatologia prywatna używa lepszych materiałów ale musimy za nie dodatkowo zapłacić. Korzystając z prywatnej opieki i tak płacimy składki za ubezpieczenie w ramach opieki Narodowego Funduszu Zdrowia więc samemu trzeba odpowiedzieć sobie czy warto płacić podwójnie? Pamiętajmy jednak, że na leczeniu zębów nie warto oszczędzać.

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA