Fot. materiały prasowe

Dzieci w gabinecie stomatologicznym
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Mimo iż wielu osobom problemy endokrynologiczne kojarzą się przede wszystkim z dolegliwościami występującymi w starszym wieku (szczególnie z menopauzą), nie oznacza to, że nie mogą występować u dzieci i młodzieży. Wręcz przeciwnie, wiele osób już na wczesnych etapach rozwoju doświadcza problemów ze strony układu hormonalnego, co może wiązać się z przykrymi dolegliwościami. Kiedy zatem warto udać się z dzieckiem do endokrynologa?

 

Układ hormonalny

Układ hormonalny (wydzielniczy) odpowiada za wytwarzanie hormonów, czyli makrocząsteczek, które pełnią w ludzkim organizmie funkcję regulującą. Oznacza to, że jeśli tylko pojawią się zaburzenia w produkcji lub odbieraniu sygnałów hormonalnych, pojawiają się poważne problemy zdrowotne, na przykład metaboliczne. Co więcej, zaburzenia równowagi hormonalnej bardzo szybko mogą powodować pogorszenie funkcjonowania wielu układów, które wzajemnie na siebie oddziałują.

Szczególna rola hormonów w życiu dziecka

Endokrynolog dziecięcy zajmuje się szczególnymi funkcjami układu hormonalnego, które są charakterystyczne dla różnych okresów rozwoju młodego organizmu. Część z tych funkcji układu hormonalnego kończy się w chwili osiągnięcia dorosłości, dlatego pod wieloma względami endokrynologia dziecięca różni się od endokrynologii osób dojrzałych. Co ją wyróżnia?

 1. W życiu dziecka ogromną rolę odgrywają hormony wzrostu, odpowiadające za rozwój organizmu. Ich nieprawidłowe stężenie lub funkcjonowanie mogą przyczynić się do gigantyzmu bądź zbyt niskiego wzrostu, co powinno być kontrolowane przez lekarza.
 2. Istotne są hormony odpowiadające za osiągnięcie dojrzałości płciowej. Nieprawidłowości w tym względzie mogą doprowadzić np. do braku miesiączki, zbyt wczesnego lub zbyt późnego dojrzewania, a także trudnego do leczenia trądziku.
 3. Problemy endokrynologiczne mogą wpłynąć także na inne obszary funkcjonowania dziecka i utrudniać mu życie szkolne lub społeczne, np. gdy pojawia się otyłość, nadmierna potliwość, brak koncentracji itd.

Kiedy należy zgłosić się do endokrynologa z synem lub córką?

Ze względu na to, że układ hormonalny odgrywa bardzo szczególną rolę w życiu dziecka, rodzice często szybko są w stanie zaobserwować nieprawidłowości pojawiające się w jego rozwoju. Do endokrynologa powinni zatem udać się, gdy tylko pojawią się następujące trudności i problemy:

 • nieprawidłowy w stosunku do wieku i rówieśników wzrost (zbyt niski lub zbyt wysoki),
 • przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie płciowe,
 • zaburzenia odżywiania, otyłość albo nagły spadek masy ciała, którego nie można wyjaśnić,
 • intensywny, rozległy trądzik,
 • zaburzenia nastroju, problemy z koncentracją i pamięcią, płaczliwość, szybka męczliwość, stany depresyjne,
 • zaburzenia gospodarki mineralnej, w tym wapniowo-magnezowej, objawiające się na przykład tężyczką,
 • problemy z potliwością, brakiem miesiączki, nieprawidłowym rozwojem organów płciowych.

Lekarz endokrynolog na podstawie opisanych problemów skieruje na odpowiednie badania (m.in. badania krwi), co pozwoli na przeprowadzenie pełnej diagnozy, a także uzyskanie informacji na temat tego, jaki sposób leczenia będzie najbardziej odpowiedni. Może także skierować dziecko do innych specjalistów, jeśli okaże się to konieczne.

Dowiedz się więcej - Rola hormonów w życiu dziecka - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Fot. materiały prasoweKSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA