Ciekawostki
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Uzależnienie od papierosów to powszechny i poważny problem, z którym niełatwo sobie poradzić. Nie jest to jednak niemożliwe. Rzucenie palenia spowoduje wiele pozytywnych zmian nie tylko w Twoim organizmie i zdrowiu, ale również otoczeniu. Uchroni Cię również przed groźnymi konsekwencjami nałogowego palenia, a nawet przedwczesną śmiercią!  

Jakie są skutki zdrowotne palenia papierosów?

Jeśli chodzi o potencjalne negatywne konsekwencje zdrowotne palenia papierosów, to są one powszechnie. Regularne palenie wyrobów tytoniowych ma w wielu wymiarach destrukcyjny wpływ. Oto kilka najważniejszych problemów zdrowotnych, do których może doprowadzić ten nałóg:

  • choroby serca oraz układu krążenia – substancje zawarte w papierosach mogą doprowadzić np. do zwężenia naczyń krwionośnych w organizmie czy wzrostu ciśnienia krwi,
  • choroby płuc — długotrwałe palenie wyrobów tytoniowych zwiększa ryzyko przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz nowotworu płucnego,
  • problemy z płodnością – zagrożenie to dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn,
  • skóra, zęby – rozumie się przez to m.in. przedwczesne starzenie się skóry i nasilenie powstawania zmarszczek, a także przebarwienie i osłabienie zębów.

Jednocześnie, trzeba mieć na uwadze, że wyżej wymienione problemy zdrowotne wynikające z palenia papierosów to jedynie wierzchołek góry lodowej. Do pozostałych zalicza się np. schorzenia nowotworowe – oprócz płuc rak może pojawić się również w jamie ustnej, nerkach, wątrobie, trzustce czy przełyku,

Jakie korzyści z rzucenia papierosów?

Jeśli masz problem z motywacją, warto, uświadomić sobie, jakie są korzyści życia bez papierosów. Z jednej strony ryzyko zachorowania na wymienione w tym tekście choroby spada i właśnie to powinno być dla Ciebie odpowiednim motywatorem. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ zwycięska walka z nałogiem papierosowym to również:

  • uregulowanie się ciśnienia tętniczego krwi,
  • ustąpienie kaszlu i trudności z oddychaniem,
  • poprawa kondycji fizycznej,
  • zwiększenie intensywności doznań smakowych (jest tak, ponieważ dzięki rzuceniu palenia substancje z papierosów przestają się osadzać na kubkach smakowych).

Warto przy tym wiedzieć, że poszczególne korzyści pojawiają się w różnym odstępie czasowym. Jak się zatem okazuje, życie bez papierosów może być znacznie lepsze.

Życie bez papierosów. Podsumowanie

Nie będzie dużą przesadą stwierdzenie, że rzucenie palenia papierosów to jedna z lepszych życiowych decyzji, jakie może podjąć osoba borykająca się z tym uzależnieniem. Jednocześnie, trzeba pamiętać, że osiągnięcie sukcesu wcale nie jest proste.

Wręcz przeciwnie – nierzadko to wielomiesięczna walka, w której trzeba sięgać po różne metody działania, w tym m.in. plastry i tabletki antynikotynowe oraz terapię behawioralną. Liczne korzyści życia bez papierosów sprawiają jednak, że warto podjąć rękawicę.

Źródła:

Strona internetowa https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/dlaczego-warto-rzucic-palenie (data dostępu: 2023-04-18).

Monika Szpringer, Anna Makowska, Marzena Olędzka, Uzależnienie od nikotyny i ocena skuteczności rzucania palenia u dorosłych, Medycyna Środowiskowa - Environmental Medicine 2016, Vol. 19, No. 1, s. 43-50.

Dowiedz się więcej: Skutki zdrowotne palenia papierosów

Więcej w Nowy Gabinet Stomatologiczny - jak zamówić prenumeratę, lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA