Medycyna ogólna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Bycie dawcą krwi to jedna z najważniejszych form pomocy medycznej, której potrzebują pacjenci w naprawdę różnych sytuacjach. Zanim zdecydujecie się nim zostać,  istnieje kilka istotnych warunków, które musicie spełnić, aby zagwarantować bezpieczeństwo zarówno dla Was, jak i dla odbiorcy krwi. W jaki sposób musicie się przygotować i jakie kwestie powinniście sobie zapewnić, jeśli zamierzacie oddać krew? Poznajcie wszystkie istotne fakty dotyczące tego tematu.

Dawca krwi - Istotne warunki do spełnienia

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że oddawanie krwi wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. Istnieje kilka warunków, które obowiązkowo powinny zostać spełnione, aby całość przebiegła bezpiecznie zarówno dla Was, jak i osoby, która tę krew otrzyma. Aby zostać dawcą krwi, musicie mieć odpowiedni wiek. W większości miejsc minimalna ilość lat wynosi 18, choć w niektórych krajach może być niższy z zezwoleniem rodziców. Górna granica wieku również istnieje i zazwyczaj opiewa na 65 lat.

Co ciekawe, nie każdy ma świadomość tego, że waga również ma tutaj spore znaczenie. Okazuje się, że wpływa ona na ilość krwi, jaką można bezpiecznie oddać. Zazwyczaj wymaga się, aby dawca ważył co najmniej 50 kg. Jeśli wasza masa ciała znajduje się poniżej tej granicy, to zostaniecie odesłani do domu. Zdarza się, że lekarz badający was przed oddaniem krwi, może mieć wątpliwości co do waszej masy ciała. W takiej sytuacji poprosi was o to, żebyście się zważyli.

Ratowanie życia przy pomocy krwiodawstwa może być męczące, dlatego warto po tym dobrym uczynku, postawić na odpoczynek przy oglądaniu ulubionej dyscypliny sportowej. Obserwowanie rozmaitych wyścigów, gal, czy też meczów może sprawić, że z łatwością będziemy przewidywali wyniki danego wydarzenia. Jeśli macie takiego nosa do odgadywania, to spróbujcie obstawiania, wykorzystując kod promocyjny Betclic, a otrzymacie atrakcyjne bonusy na start.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby być krwiodawcą?

Przejdźmy do kolejnych punktów, które powinniście spełnić, aby oficjalnie zostać krwiodawcą. Osoby chcące oddać krew, muszą cieszyć się dobrym zdrowiem ogólnym. Jeśli macie jakiekolwiek infekcje, cierpicie na przeziębienie lub inne choroby zakaźne, być może będziecie musieli odczekać trochę czasu przed oddaniem krwi. Wszystko dlatego, aby nie narażać pacjentów na ryzyko zakażenia. To oczywiście nie koniec aspektów, które trzeba w tej sytuacji poruszyć.

Okazuje się, że niektóre czynniki mogą wykluczyć potencjalnych dawców. Na przykład, jeśli podróżowałeś do obszarów o wysokim ryzyku chorób przenoszonych przez kleszcze czy komary, może być konieczne odczekanie pewnego okresu przed oddaniem krwi. Podobnie, podejście do ryzykownych zachowań, takich jak zażywanie narkotyków, może skutkować odrzuceniem kandydatury. Dawcy krwi muszą przejść przez szczegółowy wywiad dotyczący ich historii medycznej.

Osoby, które przeszły pewne zabiegi chirurgiczne, przyjmują stałe leki lub miały kontakt z niektórymi chorobami, mogą być tymczasowo wyłączone z dawstwa. Przykładowo, mając kurzajki, robiąc w niedawnym czasie tatuaże lub posiadając szwy po niedalekim w przeszłości zabiegu, nie zostaniecie dopuszczeni do krwiodawstwa. U pań ważne jest, aby pamiętać o cyklu menstruacyjnym. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią zazwyczaj nie są uprawnione do oddawania krwi.

Zrób dobry uczynek - Oddaj krew!

Przed podjęciem decyzji o oddaniu krwi, konieczne jest skonsultowanie się z lokalnym centrum krwiodawstwa lub placówką medyczną, aby dowiedzieć się o konkretnych kryteriach i wymaganiach obowiązujących w danym regionie. Oddanie krwi to wartościowy gest, który może uratować życie, dlatego ważne jest, aby spełniać określone warunki i regularnie przekazywać ten cenny dar.

 

Nowy Gabinet Stomatologiczny: Dawca krwi

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA