Medycyna ogólna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Dzieci potrzebują szczególnej opieki i troski, dlatego z myślą o nich i ich potrzebach powstała ortopedia dziecięca, specjalizacja medyczna zajmująca się zaburzeniami narządu ruchu specyficznymi dla osób małoletnich, których ciała wciążrosną i się rozwijają. Ortopedia dziecięca skupia się głównie na leczeniu wrodzonych i nabytych schorzeń dotykających układu kostno-stawowego, ale obejmuje także profilaktykę, dlatego wizyty u ortopedy dziecięcego są obowiązkowe.

 

Jakimi schorzeniami zajmuje się ortopedia dziecięca?

W kręgu zainteresowań ortopedii dziecięcej znajdują się między innymi takie choroby jak dysplazja stawów biodrowych, niestabilność stawu skokowego, wady rozwojowe, ale również wszelkiego rodzaju urazy i kontuzje. Poza tym ortopeda dziecięcy zajmuje się też wadami postawy: plecami okrągłymi, wklęsłymi i płaskimi, koślawością i szpotawością kolan, koślawością i szpotawością pięt oraz skoliozą, lordozą, kifozą i płaskostopiem. W każdym z wyżej wymienionych przypadków stosuje się leczenie zachowawcze, czyli rehabilitację i leki, lub inwazyjne, czyli zabiegi chirurgiczne. Dobór odpowiedniego rodzaju terapii zależy oczywiście od rodzaju problemu i stopnia jego zaawansowania. O ile to możliwe jednak ortopeda dziecięcy stara się zawsze wybierać najmniej inwazyjną metodę leczenia, żeby oszczędzić dziecku stresu i cierpienia. Więcej na sport-klinika.pl

Kiedy udać się z dzieckiem do ortopedy?

Jak wspomnieliśmy, wizyty kontrolne u ortopedy dziecięcego są obligatoryjne. Pierwsza taka kontrola powinna się odbyć przed ukończeniem przez dziecko 1.miesiąca życia. Kolejne odpowiednio pół roku i dwa lata później. Zalecane są także dodatkowe konsultacje, gdy dziecko skończy 6 i 12 lat. W tych okresach ciało człowieka rozwija się najbardziej intensywnie, dlatego to właśnie wtedy najczęściej pojawiają się dysfunkcje w obrębie układu ruchu. Jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w tym obszarze, choćby minimalnie ograniczoną mobilność lub nieznacznie krzywy chód, koniecznie skonsultujmy je ze specjalistą. Ortopeda dziecięcy fachowo i obiektywnie oceni stan małego pacjenta i w razie potrzeby od razu wdroży odpowiednie leczenie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA