Medycyna ogólna
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Rentgen to potoczna nazwa badania RTG, które prawdopodobnie większość z nas miała w swoim życiu – przynajmniej raz – wykonywane. Wynikiem badania aparatem RTG są tzw. zdjęcia rentgenowskie, które pozwalają zajrzeć w głąb naszego organizmu i mają ogromnie szeroki wachlarz zastosowań. Są one niesamowicie przydatne w pracy ortopedów i chirurgów. Wykorzystują je stomatolodzy, ale nie tylko. Jeśli jesteście ciekawi w jakich branżach medycyny wykorzystuje się badanie aparatem RTG, a także dlaczego jest ono jedną z najczęściej stosowanych form diagnostyki obrazowej, koniecznie zostańcie z nami do końca. Śpieszymy z wyjaśnieniem!

 

Aparat RTG – urządzenie, bez którego nie wyobrażamy sobie współczesnej diagnostyki medycznej!

Diagnostyka obrazowa jest dziedziną, bez której nie jesteśmy już w stanie wyobrazić sobie medycyny w dzisiejszych czasach. To właśnie dzięki niej możliwe jest ekspresowe określenie stanu badanego pacjenta, które jest szczególnie ważne w nagłych – często zagrażających ludzkiemu życiu – sytuacjach. Aparaty RTG  przydają się również w rutynowej diagnostyce chorób przewlekłych, z którymi borykają się pacjenci. To właśnie wykonywane przez nie zdjęcia rentgenowskie są jedną z pierwszych form diagnozowania stanu chorego / poszkodowanego, która umożliwia błyskawiczne zobrazowanie struktur anatomicznych ludzkiego ciała. Badanie aparatem RTG, które jest możliwe dzięki specjalnemu promieniowaniu rentgenowskiemu, wykorzystuje się:

 • przede wszystkim do określenia stanu / powierzchni uszkodzeń szkieletu człowieka,
 • do przebadania znajdujących się w ludzkim organizmie tkanek miękkich, m.in. układu krwionośnego. RTG naczyń krwionośnych nazywane jest ANGIOGRAFIĄ.

Warto w tym miejscu nadmienić, że mimo iż w branży medycznej pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania służące do obrazowania ciała człowieka, jak chociażby:

 • tomograf komputerowy,
 • rezonans magnetyczny,
 • skanery PET-CT,
 • i inne.

Badanie aparatem RTG jest wciąż jednym z najszybszych rozwiązań, które w stosunkowo niedługim czasie pozwala otrzymać dokładną, wysoce precyzyjną ocenę stanu chorego.

Radiologia – dziedzina, która nieustannie się rozwija

Radiologia jest dziedziną nauki, która przeżywa właśnie swój rozkwit, będący wypadkową niesamowitego postępu technologicznego oraz jego efektu, czyli nowoczesnych i innowacyjnych urządzeń do diagnozowania obrazowego, które są dostępne na rynku. Aparaty RTG wykorzystywane w dzisiejszych czasach przez szpitale to rozwiązania dostarczające obraz kolorowy, w technologii 3D o niezwykle dużej rozdzielczości.

Zastosowanie aparatów RTG, czyli o tym, gdzie wykorzystuje się zdjęcia rentgenowskie?

Radiologia należy do jednych z bardziej istotnych dziedzin diagnostycznych, przez co absolutnie nie dziwi fakt, że na wyposażeniu każdego szpitala publicznego i państwowego, a także różnego rodzaju klinik i innych placówek medycznych, jest właśnie – co najmniej jeden - aparat do RTG. Wiele szpitali poza stacjonarnym aparatem RTG, ma także mobilny aparat rentgenowski, który przydaje się przede wszystkim na izbie przyjęć.

Jakie urazy jest w stanie diagnozować aparat do RTG?

Są to:

 • rożnego rodzaju urazy kostne – złamania, zwichnięcia,
 • urazy w okolicy czaszki,
 • urazy i zmiany w okolicy brzucha,
 • nowotwór płuc, nowotwory piersi i inne problemy onkologiczne,
 • gruźlica i inne problemy z układem oddechowym, np. zmiany pocovidowe,
 • urazy w okolicy szczęki.

Zdjęcia rentgenowskie wykorzystują także w swojej pracy – jak wspominaliśmy na początku – stomatolodzy, ortodonci oraz WETERYNARZE!

 

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA