Leczenie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Jednym z największych problemów związanych z funkcjonowaniem organizmu człowieka jest fakt, iż człowiek posiada tylko dwa komplety zębów. Te mleczne wypadają w okresie wczesnoszkolnym, zastępowane są przez zęby stałe, które nie mają naturalnej alternatywy. Co więc robić w sytuacji, gdy stały ząb ulegnie uszkodzeniu?

 

Jakie zastosowania mają wkłady koronowo-korzeniowe?

W stomatologii bardzo często wykorzystuje się wkłady koronowo-korzeniowe. Mają one na celu połączenie korzeni zębów wraz z materiałem protetycznym, stanowiącym koronę zęba. Najczęściej wykorzystuje się naturalny korzeń, stanowi on solidny fundament. Zdarza się jednak, że ze względu na zasięg choroby czy też mechanizm urazu, zastosowanie naturalnego korzenia nie jest możliwe. Wykorzystuje się wówczas wypełnienia korzeniowe, które wymagają jednak obróbki. W polskich gabinetach stomatologicznych stosuje się przede wszystkim wkłady koronowo-korzeniowe wykonane z miedzi, dwutlenku cyrkonu czy też włókna szklanego. Stomatolog dopasuje rodzaj zastosowanego materiału do naszej sytuacji, do stanu naszego uzębienia i także rodzaju problemu. 

Wkłady koronowo-korzeniowe to rzeczy, na których na szczęście w gabinetach się nie oszczędza. Stosowanie materiałów jak najwyższej jakości pozwala poprawić efektywność leczenia, minimalizując równocześnie ryzyko wypadnięcia korony. Przy zastosowaniu odpowiedniego materiału protetycznego na korony, w połączeniu z doskonałym rozwiązaniem łączącym koronę z korzeniem, uzyskać możemy materiał o większej trwałości, niż naturalne uzębienie. 

Co może mieć wpływ na skuteczność leczenia?

Aby w ogóle było możliwe zastosowanie wkładu koronowo-korzeniowego, musi być zachowana odpowiednia długość kanału korzeniowego. W przypadku, gdy jest on za krótki, osadzenie wkładu nie będzie możliwe, gdyż nie będzie posiadał on odpowiedniego umocowania. Zagrażałoby stabilności protezy zęba, zwiększałoby również ryzyko występowanie różnych powikłań. Minimalizacja powikłań w każdej dziedzinie stomatologii musi być traktowanie priorytetowo, stomatologia nie jest tutaj żadnym wyjątkiem.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA