nowygabinet.plPomimo, iż wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem lekarzy i pielęgniarek zatrudnianych m.in. w szpitalach na kontraktach, często nie przynosi ono wymiernych korzyści. W przypadku błędu medycznego, zasądzone odszkodowania, często znacząco przekraczają sumę polis posiadanych przez lekarzy. Przypomnijmy, że suma ubezpieczenia OC lekarza to 75 tys. euro, tj. ok. 300 tys. złotych. Ubezpieczyciele zalecają lekarzom wykupienie dodatkowych ubezpieczeń.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówW piątek weszły w życie przepisy dotyczące przestrzegania tajemnicy lekarskiej. Od teraz - to lekarz jest osobą rozstrzygającą czy osoba, która zwraca się z prośbą o informacje dotyczące zdrowia pacjenta – jest osobą „bliską”.

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad zmianami w systemie kształcenia specjalizacyjnego. Resort zdrowia stawia pytanie, czy specjalizacje na wszystkich kierunkach powinny być opłacane przez państwo.

Placówki wykonujące protezy zębowe i aparaty ortodontyczne muszą zgłaszać swoje wyroby do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – przypomina Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

zdjecie 1Pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta wystosowała Naczelna Rada Lekarska w związku ze zmianami ustawy dotyczącej tajemnicy lekarskiej. Zmiany zakładają, że ujawnienie tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta będzie mogło nastąpić również poprzez wyrażenie zgody przez osoby bliskie zmarłego, a nie jedynie decyzją sądu. Przeciwny tym zmianom jest Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

ministerstwozdrowiaWeszła w życie ustawa, która ma zahamować niekontrolowany przez państwo proces zbywania udziałów i akcji w szpitalach. Ustawa ma jednocześnie umożliwić samorządom kupowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla swoich mieszkańców.

STANOWISKO Nr 38/16/P-VII PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ z dnia 8 lipca 2016 r. w sprawie wykonywania świadczeń z zastosowaniem toksyny botulinowej i implantów tkankowych

Pismo do Ministra Zdrowia złożył na początku czerwca Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Pismo dotyczyło wniosku o wprowadzenie do projektu uchwały w sprawie regulaminu wyborów do izb lekarskich m.in. poprawki dotyczącej mnożenia głosów oddanych przez lekarzy dentystów przez cztery.

Posłanka PO, Joanna Mucha, spotkała się w Lublinie ze szkolnymi dentystami. Ostro skrytykowała politykę obecnego rządu: "To nie jest dobra zmiana. Musimy głośno krzyczeć i może uda nam się przekonać panią premier, żeby wycofała się ze swoich planów”. Joanna Mucha stwierdziła, że jak tak dalej pójdzie to gabinety dentystyczne w szkołach mogą przestać istnieć.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt Rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych. Załącznik nr 7. zawiera propozycję wyboru kryteriów ofert w poszczególnych rodzajach leczenia stomatologicznego. Nowe wymogi są bardzo rygorystyczne. Preferują duże podmioty lecznicze. Co z małymi jednostanowiskowymi gabinetami? Czy zdążą na czas zakupić wymagane oprogramowanie, sprzęty. 

banerXII16

e-rekawice.pl

 

Polecane portale medyczne