nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówW piątek weszły w życie przepisy dotyczące przestrzegania tajemnicy lekarskiej. Od teraz - to lekarz jest osobą rozstrzygającą czy osoba, która zwraca się z prośbą o informacje dotyczące zdrowia pacjenta – jest osobą „bliską”.

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad zmianami w systemie kształcenia specjalizacyjnego. Resort zdrowia stawia pytanie, czy specjalizacje na wszystkich kierunkach powinny być opłacane przez państwo.

Placówki wykonujące protezy zębowe i aparaty ortodontyczne muszą zgłaszać swoje wyroby do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – przypomina Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

zdjecie 1Pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta wystosowała Naczelna Rada Lekarska w związku ze zmianami ustawy dotyczącej tajemnicy lekarskiej. Zmiany zakładają, że ujawnienie tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta będzie mogło nastąpić również poprzez wyrażenie zgody przez osoby bliskie zmarłego, a nie jedynie decyzją sądu. Przeciwny tym zmianom jest Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

ministerstwozdrowiaWeszła w życie ustawa, która ma zahamować niekontrolowany przez państwo proces zbywania udziałów i akcji w szpitalach. Ustawa ma jednocześnie umożliwić samorządom kupowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla swoich mieszkańców.

STANOWISKO Nr 38/16/P-VII PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ z dnia 8 lipca 2016 r. w sprawie wykonywania świadczeń z zastosowaniem toksyny botulinowej i implantów tkankowych

Pismo do Ministra Zdrowia złożył na początku czerwca Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Pismo dotyczyło wniosku o wprowadzenie do projektu uchwały w sprawie regulaminu wyborów do izb lekarskich m.in. poprawki dotyczącej mnożenia głosów oddanych przez lekarzy dentystów przez cztery.

Posłanka PO, Joanna Mucha, spotkała się w Lublinie ze szkolnymi dentystami. Ostro skrytykowała politykę obecnego rządu: "To nie jest dobra zmiana. Musimy głośno krzyczeć i może uda nam się przekonać panią premier, żeby wycofała się ze swoich planów”. Joanna Mucha stwierdziła, że jak tak dalej pójdzie to gabinety dentystyczne w szkołach mogą przestać istnieć.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt Rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych. Załącznik nr 7. zawiera propozycję wyboru kryteriów ofert w poszczególnych rodzajach leczenia stomatologicznego. Nowe wymogi są bardzo rygorystyczne. Preferują duże podmioty lecznicze. Co z małymi jednostanowiskowymi gabinetami? Czy zdążą na czas zakupić wymagane oprogramowanie, sprzęty. 

nowygabinet.pl - portal lekarzy dentystówStworzenie spójnej strategii dotyczącej opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą – to plan resortu zdrowia. Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia, został powołany na koordynatora tych działań.

Konf NHRS baner550x100px

Nie tylko chirurgia - obrazowanie 3D

e-rekawice.pl

 

 

Polecane portale medyczne